Przejdź do treści

Boazeria angielska- tradycja w połączeniu z nowoczesnością

sztukateria styropian

Boazeria to element dekoracyjny, który montuje się na ścianie lub suficie. Natomiast boazeria angielska to określenie dekoracji, którą montuje się na ścianie do 1/3 wysokości pomieszczenia.

Początków boazerii  angielskiej można szukać już w XVI-wiecznej Anglii. Gdzie wewnętrzne ściany pomieszczeń były z kamienia co wiązało się z panującą wilgocią i zimnem. Rozwiązaniem na te problemy stała się właśnie boazeria angielska, która była jedną z pierwszych izolacji wewnętrznych. Klasyczna boazeria angielska wytwarzana była  z dębowego drewna i układana w pionie w kształcie pionowych desek przedzielonych fugą.

W architekturze wnętrz można rozróżnić trzy rodzaje boazerii:

  • kasetonowa
  • płycinowa
  • panelowa
boazeria angielska
boazeria angielska

Boazeria angielska i jej zastosowanie w architekturze wnętrz

Obecnie znamy i stosujemy wiele technik, które pozwalają nam w skuteczny sposób chronić się przed zimnem. W budownictwie stosuje się wiele rozwiązań, które są znacznie skuteczniej izolują ściany niż drewniana boazeria. Dlatego dzisiaj boazeria używana jest głównie jako element dekoracyjny z dodatkową funkcją ochronną.

Chcesz ocieplić swoje wnętrze? Nadać mu przytulny charakter? Nie podobają Ci się kamienie, czy cegły dekoracyjne, ale chciałbyś jakoś upiększyć swoją ścianę? Nie chcesz pokrywać jej tapetą, bo wydaje Ci się mało elegancka? Wybierz boazerię angielską, która łączy w sobie tradycję z nowoczesnością.

Boazeria angielska jest elementem dekoracyjnym ściany. Na ogół montowana do 1/3 wysokości, choć można ją montować także na całą ścianę. Wykonana z polistyrenu bądź płyty MDV. Składa się z trzech części: listwy przypodłogowej, listwy ściennej i panelu ściennego. Montaż możemy wykonać sami, gdyż jest bardzo prosty. Jeśli chcesz ukryć zniszczone ściany, z odpadającą farbą, boazeria świetnie się do tego nadaje. Wystarczy tylko przykleić ją za pomocą kleju montażowego do sztukaterii. Boazeria angielska występuje tylko w kolorze białym, przez co świetnie oświetla i dociepla pomieszczenie. Pasuje do klasycznych wnętrz, bądź tych stylizowanych na vintage. Jeżeli lubimy kontrasty, możemy pomalować ją na dowolny kolor. Stworzymy w ten sposób unikalne wnętrze, posiadające niebanalny charakter.